Surge Is Expensive?!?

[quote]Raige wrote:
If you are a 250+ pound serious trainer you must consume 3 scoops after workout and sip another 1-2 scoops during your workout. If one follows this recommendation, it would be a half a container a day and it would only last two training days.

Now if this person trains 4-5 days per week, we’re talking 2+ tubs per week. 42$ per week, 168$ per month sounds a little more expensive and puts this issue in perspective a little more.

Raige[/quote]

With respect: when training, the food bill increases. I started eating tuna in an effort to eat better and consume more protein. 3 cans a day, 6 days a week, that’s 18 cans of tuna, every 3-pack costing €2 on average here in Spain. So my monthly bill for tuna only is €72. Put like that, it looks expensive and that’s only one of 6 meals a day. Meat is about another €120.

I need food to grow. One of things I had to realise and accustom myself to when I really got into training is that a good and healthly body costs time, effort and more money than most people spend on it. However, I can’t think of a better way to apply my cash.

When people look at isolated amounts of expenditure, things look disproportionally expensive. But if you look at the budget as a whole, everything drops back into perspective.

As a contrast, I go out about 3 days a week and on a cheap short night, I spend about €10. That’s a minimum, but using that amount, my monthly ALCOHOL bill is €120. Makes it look ridiculous, but you have to know why you spend money and not just balk at the amount in isolation.

In reference to your example, maintaining a 250lb seriously trained body has a monetary cost vastly in excess of what a 210lb flabby sack-o-crap would require, both nutritionally and in training expenditure. However I’d argue that that taking the entire picture, it’s money well spent and there are probably areas that you are not spending a ton of money (booze, eating out, junk food) that compensate for the increased outflow on your health.

Surge (and Grow!) is cheap, and that’s from someone that has to have it reshipped from the US and pay customs and excise duty depending on the vagaries of Las Aduanas here in Spain. For the cost/benefit/effort ratio involved, I’d defy anybody to find something better.

Surge and Grow! are great products but in England the cheapest I can find a 2lb tub of Grow is around ?30.00 and for Surge around ?33.00 which equates to aprrox $54.76 for a tub of Grow! and $60.22 for a tub of Surge now im not moaning as these products are worth the cash! but is there any chance they will be made cheaper for your UK customers?

I love Surge. Hands-down Biotest’s best supplement.

I think it is very affordable, but for the folks who think otherwise, they might want to consider a workout program in which they will go to the gym less often per week. I did a 5x/week split system program and last winter switched to a 2x or 3x HIT routine. So basically Surge became half-priced for me that way. :stuck_out_tongue:

Yes, I agree with the less duration at the gym.

If you go 3 times a week HIT style, full body, that jug (If you’re under 200 lbs, or so) will last you 3 weeks roughly. So, really, it’s all based upon a months supply.

I see better benefits to life with a three times per week style anyways. More balance between gym time and other life times, and I don’t feel less drained. Hit it hard for 3 sessions per week and the Surge will last.

I got the gf on it, and she loves it! She works out alot and says she finds it works the best for her. She’s only on her first jug and already notices the difference. I don’t think she was ready for the crash afterwards if she didn’t get some food in her close after drinking the Surge. I had to agree. It’s essential to me to feel rejuvinated to eat another protein and carb meal after the Surge, or shortly thereafter. If I didn’t I would crash and feel like crap. That’s just a personal opinion though.

I love Surge, I’m honestly addicted to it. This is Biotest’s drug supp and it contains no drugs. I crave it, it’s just that good and yes, workouts aren’t quite the same without it beside me to sip during. I love that.

Bottoms up!

T

Im going to take the other side.

But first i gotta say i do use Surge, ive got too much to do and its so much easier just to buy it, even for us aussies.

However i think that the reason people can’t make Surge for cheaper relates to problems that do not get discussed on this board.

(1) People arnt buying from real wholesalers. Yahoo is not wholesale. Break out the yellowpages, find the real wholesalers.

(2) Quality. There is no direct mention of quality of Surge. sures it “highest quality”, but whats the mesh of the whey? amino acids? Are you using dispersion agents to prevent clumping? What the physical qualities of your base ingredients?

(3) Flavour. All of the above affects this. Im assuming there is a flavour profile for the ingredients and the flavour is designed to cover this? So what other common artificial flavours could be used? This is all information thats needed, that we just dont have. So how much is your time worth cause i can tell you it would take you alot of experimenting+research to get it right.

(4) Bulk purchase and space. You can’t buy 4kg at a time and say your buying bulk. It won’t even get you the bulk discount from a warehouse. Obviously you also need to provide storage space.

So can it be done? Im 100% sure of it, Biotest does it and makes a profit. Can you do it without alot of effort and time? NO. At the very least chemistry/nutrition would have to be an area your allready experienced in.

As a side topic has anyone experienced with producing their own ZMA? I am, more out of interest of the chemistry problem then anything else. But atleast im having fun =) Maybe i should stop now.

I haven’t read the whole thread, but wanted to add this. People (unjustly) complain about the price of Biotest products like Surge. But yet they also forget that they are getting almost every day, top notch help and cutting edge information from world class coaches in the form of free articles on this very site. What other supplement companies do this?

In short, stop whining bitches and think yourself lucky that you can even get access to great supplements like this. Some of us live in countries where the closest thing to supplements we have access to is milk and tofu.

My thoughts EXACTLY, tocamjapan…!

(Oh, yeah…don’t forget the guys who say they can get “Tub-O-Whey” for 2 cents less than “Grow!”…or who can make a PWO drink, that taste like ass, for 2 cents “less” than “Surge”…)

Oh well…

Mufasa

I think $23 bucks for a tub of Grow! is a fantastic price! I just wish I didnt have to pay about $56 a tub just because I live in England. Hence why I asked if there was any plans to make Biotest here or in Europe so it would be about the same price as Biotests US customers.

[quote]Dobermann wrote:
I think $23 bucks for a tub of Grow! is a fantastic price! I just wish I didnt have to pay about $56 a tub just because I live in England. Hence why I asked if there was any plans to make Biotest here or in Europe so it would be about the same price as Biotests US customers.[/quote]

If I remember right, before Biotest went to direct sales, you’d been paying over double that for it.

[quote]Madman2 wrote:
Dobermann wrote:
I think $23 bucks for a tub of Grow! is a fantastic price! I just wish I didnt have to pay about $56 a tub just because I live in England. Hence why I asked if there was any plans to make Biotest here or in Europe so it would be about the same price as Biotests US customers.

If I remember right, before Biotest went to direct sales, you’d been paying over double that for it.[/quote]

Well thank god for Biotest direct, and fingers up to English customs charges!

:slight_smile: