Holy F-ing Whey Protein Prices....

Not sure if alot of you think outside of the box and grab a cheap filler protein besides drinking Metabolic Drive all the time, but wow whey has made another jump.

I used to get Opt. Nutrition’s 100% Gold Whey 5lbs at $26, it jumped to $32 last order, now its at $37!!! 10lb’s at $68…Geez! When will the madness end?

This is what you get for trying to be healthy?!! No wonder the average American is overweight.

There doesn’t seem to be an end to the price increase anytime soon. I’ve started looking into alternative protein sources as a college kid I could barely afford quality whey protein’s before but now it’s losing it’s convenience.

It has to do more with the price of milk from the farmers. Have you seen what gallons of Milk cost now? The Whey is increasing as a result of the cost of milk.

can anyone suggest cheaper and decent quality protein that is as easy as whey to consume

Tuna fish is still about $.70 per can. Deli meats havn’t jumped much and bags of frozen skinless chicken breasts are still as cheap as ever.

Trueprotein has come up with a vegetable protein alternative thats cheap, but Im not too sure of it… what do you guys think?

heres the write up:

"Gemma Protein Isolate Powder is extremely high in Leucine, Arginine, and Glutamine, along with a balanced amino profile. It is clean tasting, and mixes extremely smoothly with a lighter texture than Whey powders.

Gemma Protein Isolate is derived and isolated from peas and its natural protein fraction, which possesses a low level of denaturing and is very soluable (mixes very well). Gemma is NON-GMO, low allergenic and gluten free.

As dairy prices continue to rise, vegetable-based products like the new Gemma Protein will begin to change the protein industry.

The bioavailability of this product is at approximately 90-95%."

[quote]texasguy1 wrote:
Tuna fish is still about $.70 per can. Deli meats havn’t jumped much and bags of frozen skinless chicken breasts are still as cheap as ever. [/quote]

Expect all that to change soon. Agricultural commodities are all at record high prices and going higher. Corn, wheat, soybean oil, etc. are all in high demand as the energy sector turns more to ethanol production and biodiesel. Not to mention the normal market fluctuations caused by drought and flooding.

[quote]bushidobadboy wrote:
texasguy1 wrote:
Tuna fish is still about $.70 per can. Deli meats havn’t jumped much and bags of frozen skinless chicken breasts are still as cheap as ever.

Yeah, except if you try to get up in the middle of the night to get some protein and you have to eat solid protein, you’ll be lying awake, digesting that shit.

At least a whey/casein mix, with water and oil can just be chugged down and left to do its thing without disturbing your sleep.

Bushy[/quote]

Bushy I got a solution for u. LIE ON UR LEFT SIDE!

The stomach is curved to the left, so if u lie in that direction u won’t have problems. I’ve been doing this ever since my History of Architecture teacher pointed out that the Romans would lie of their left sides when they eat at Banquets.

And yes ,tuna, chicken, and eggs are still cheap.

(p.s good class but I won’t be majoring in Architecture)

supplement companies said that price of their whey protein will go up for every new order from 1.9 , some of them raised price 15.8 , price of whey is still raising so best solution is to buy whey protein in bulk , in my stack I have 35lb of whey protein , half hydrolyzed whey , half whey isolate.

gemma protein , pea protein isolate is also good solution , cheap , but concentrate is now still 5.60$ for lb , that is cheap also , so buy while its cheap

BEANS! Each can contains 28 grams of protein.
PEANUTS! 8 grams of protein a serving.

both are cheap

I thought Optimum Nutrition’s price increase was due to their recent marketing franchise change. they changed all their labels and have come out with fancy advertising, and I thought it was in response for an obviously quick turnaround on the money they invested towards said marketing change. Maybe that’s just a dumb theory though.

(I still love their Pro Complex whey though, man is that shit awesome!)

Beans and peanuts (peanuts in fact being technically a legume/bean not a nut) are difficult to digest, and the protein is not particularly bioavailable.

Beans have a ton of carbs wrapped up in them and peanuts are tied up in fat.

Not to mention the ammount of fiber in both, especially beans. After a point the fiber will prevent nutrient absorbtion.

i don’t know if this has to do with the topic anymore, but i’m to tired to read all the replies.

My thoughts and what i’ve heard on why milk is so damn expensive. It sounds pretty resonable to, even my dad agrees.

But anyways, farmers feed there cows corn and the cows give us milk. But corn is now the “new oil” since we can make a fuel from that, that cars can run off of, this raises the prices of corn and since the cows eat the corn that cost so much more then what it usually, farmers have to raise the cost of milk, so they can afford to feed their cows. If thats not simple enough i don’t know what is.

Makes sense right?
btw, i heard this on another forum.

Yea I heard that too K_man, also I talked to a supplement store owner and he also said basically it was a domino effect too. One company raised the price, and one after the other they all followed. I’m now getting my proteins in bulk, 10 jugs at a time so its all good.

[quote]Moon Knight wrote:
Beans and peanuts (peanuts in fact being technically a legume/bean not a nut) are difficult to digest, and the protein is not particularly bioavailable.

Beans have a ton of carbs wrapped up in them and peanuts are tied up in fat.

Not to mention the ammount of fiber in both, especially beans. After a point the fiber will prevent nutrient absorbtion.[/quote]

Whats wrong with some carbs and fat? Also don’t they say most people don’t get enough fiber. Most of nuts fat is unsaturated, and most of the cards in beans are complex.

I agree on peanuts being hard to digest, its a food to avoid if you are having indigestion.

When whey first came out (well maybe not first, but back in the Designer Protein days) it was selling for close to $50.00(cdn) for 2 lbs. That would be almost $250.00 for 10 lbs and you guys are complaining about paying $68.00???

At $6.80/lb it works out to what, $0.015 per gram? So that’s about 45 cents for 30 grams. I can live with that price increase.

[quote]TYR wrote:
When whey first came out (well maybe not first, but back in the Designer Protein days) it was selling for close to $50.00(cdn) for 2 lbs. That would be almost $250.00 for 10 lbs and you guys are complaining about paying $68.00???

At $6.80/lb it works out to what, $0.015 per gram? So that’s about 45 cents for 30 grams. I can live with that price increase.[/quote]

680 cents divided by 484 grams equals about 1.5 cents/gram. So, 100 times your estimate. I’m not saying I’ll stop buying the stuff, though.