Eating On A Budget

hey, i’m moving out soon, and as such, will be paying for my food for the first time ever?.. anybody have tips as to what exactly to eat that’s cheap (milk, eggs, oats, any else?)

bro no need for two threads by you on the same EXACT topic.

Phill

[quote]btlifter wrote:
hey, i’m moving out soon, and as such, will be paying for my food for the first time ever?.. anybody have tips as to what exactly to eat that’s cheap (milk, eggs, oats, any else?)[/quote]

Yeah I echo the two threads comment. Just dumb.

As to your question- have you ever actually stepped foot in a grocery store? Ever? Finding inexpensive food is as easy as walking down the aisles. If that’s too difficult for you maybe you could just eat MRP’s all day and not worry about food.

buy in bulk, costco etc.
do a search

[quote]btlifter wrote:
hey, i’m moving out soon, and as such, will be paying for my food for the first time ever?.. anybody have tips as to what exactly to eat that’s cheap (milk, eggs, oats, any else?)[/quote]

Do you want people to feed you, too?

Seriously, if you’re asking this question, you have MUCH bigger problems than this.

50 lb sack of rice, 50 lb sack of dried beans, etc. Bulk steel cut or large flake rolled oats.

Other than “real cheap” eats, then look for sales and stock up when things are on sale.

Like said above, maybe take a trip to the supermarket once or twice and buy a few things. It’s not that hard…

you can eat relatively cheaply if you try. buy the store brands rather than name brands when possible.

the problem with eating cheaply is that often cheap food doesn’t seem to fill you up and you wind up buying more and more food.

i have found personally that it is better to follow food guide pyramid recommendations rather than weight lifting mag recommendations for diet when first starting out and eating cheap.

by this i mostly mean don’t be scared of carbs. just eat whole grains along with your fats and protiens. your body will have more energy to utilize for cheap. 3 lb bag of whole grain rice is like a buck fifty to four dollars depending on the brand and store and will last quite awhile. oatmeal is cheap as hell. grits or cream of wheat are good too (depending on your geographic location and preferences). bread is pretty cheap too. there is a reason why certain foods have been staples through out humanities existance.

you can buy those boneless, skinless chicken breasts for like $8 a bag, and there are usually 7 or 8 breasts per bag.

buy mixed nuts for snacks, mixed dried fruit is good too.

take a multi vitamin if you don’t already and try fiber supplements. the powder makes you feel pretty full for awhile after you eat it. it is good to take with your meals for it’s nutritional value and for the full feeling it provides.

a few meals i liked when i first started out for under five dollars:

-baked chicken breast on rice, covered in mushroom soup

  • a roast cooked in a crock pot with lots of veggies (expensive at first, but if you portion it out it can easily stretch in to a few meals)

  • fish, the cheap kind sold in bulk, seasoned to taste and served with whole grain noodles

  • peanut butter, milk and protien powder chased with multi vitamin and fiber

  • a sandwhich. you can buy pre-packaged meat for very cheap. also, a pound of fresh turkey from a deli is like 6 bucks. you can usually divide that by four, add two slices of bread, some cheese and lettuce and you are well under $5

basically, just be creative. you can come up with all kinds of cheap, nutritious meals.

i can’t believe i forgot tuna fish and the canned chicken. excellent and very cheap protien sources.

try “tuna wiggley”. it sounds gross but is actually good. go to a store with health food and buy some whole grain mac and cheese. it is a little more costly than kraft or whatever, but still relatively cheap. mix it with drained tuna chili powder. it is delicious, nutritious and cheap. i practically lived on it and a variation with the canned chicken instead.

buy pinto beans, cook them in a crock pot with jalapenos and lots of black pepper and onion. eat them with whole grain rice.

shop around as others have suggested. get a feel for foods and prices.