I spend a lot on supplements for a 16 year old, but nowhere near what I spend on food. So, comparitively, even Surge isn’t really expensive. It’s only because you tend to buy in bulk.
To answer your question:
For the 2006-2007 school year, I bought 5 tubs of Surge and 1 tub of creatine. Not sure what that was, but a bit over $150. I’ve some creatine left over but the Surge has been gone for the past 2 weeks.
This summer, I’ll be a rich little bastard and it looks like I’ll do something like this for the 2007-2008 year
6 Surge tubs
1 creatine
lots of ZMA
and possibly REZ-V
and maybe whey powder/protein bars
This won’t be all at once, but either way, not a big deal compared to food costs.
5 lbs of protein powder lasts about 2.5 weeks, and I tend to buy in bulk ~20lbs at a time. Thats around $190 for ~3 months of powder (hopefully lol). Creatine lasts a heckuva long time for me, the last time I bought a tub was in Nov. and I still have a good bit left. Surge is the one product I really abuse, and a tub lasts about 2 weeks for me.
It varies per month. I recently started using BCAAs, so that ups it considerably.
If cornered, I would say $175 a month.
I won’t give % of income, but I will say this: If I made more money, I would not spend more on supplements. If I made less money, then I would spend less.
[quote]blake2616 wrote:
Yeah, I know supps can get expensive. Especially to those of us that are hardcore. I’ve spent my fair share on supps.
But, I was wondering how much everyone else spends on supps. Per year/month/week … day, whatever.
I’m doing a report for economics. And I was told to get as many first hand accounts as possible.
Just to let you guys know: $90/two months (2 Low Carb Metabolic Drives, and 1 Surge) roughly 10% of my paycheck
And if you wouldn’t mind saying about how much, percent-wise, is that of your paycheck.
Thanks[/quote]
I personally don’t consider surge and Metabolic Drive supplements as they are real food with calories and everything, but I spend about 100 dollars per month on protein powder (10 lbs).
[quote]eengrms76 wrote:
SWR wrote:
eengrms76 wrote:
I spend roughly $250/month on everything above and beyond food. This would be just over 2% of my income.
Damn! You make over $12,000/month?
I hate you! I only make 1/4 of that.
Before taxes, insurance, 401K, etc. that is…
In my industry it’s middle of the road income.[/quote]
I was hoping that was a typo.
And my hate comes purely out of jealousy.
[quote]SWR wrote:
eengrms76 wrote:
SWR wrote:
eengrms76 wrote:
I spend roughly $250/month on everything above and beyond food. This would be just over 2% of my income.
Damn! You make over $12,000/month?
I hate you! I only make 1/4 of that.
Before taxes, insurance, 401K, etc. that is…
In my industry it’s middle of the road income.
I was hoping that was a typo.
And my hate comes purely out of jealousy. ;)[/quote]
I used to think it was high, but then I saw what my bosses were making. They make in a month what I make in a year. It’s all relative.
Also don’t be jealous. I work 70-80 hours a week and have to travel way too much. Not much time available for the kids or the gym. Hotel gyms suck. ALL of them. Unless you like cardio.
too much and that’s why im going with the newww plan. Have you guys heard of it? Eating lots of food, getting lots of sleep, working out a lot…all for a long time?
I must have been kidding myself when I believed a certain supplement etc would get me that physique I want. Granted it would help, but is it really worth spending all that money?
I have so many supplements at home now, and when im done with them…Ill be done with them…
Heres to healthy balanced meals, lots of milk, and consistency.
[quote]xvsanta42 wrote:
too much and that’s why im going with the newww plan. Have you guys heard of it? Eating lots of food, getting lots of sleep, working out a lot…all for a long time?[/quote]
Wow thanks for the sermon. You do realize this is a supplement company based website that is providing you all of this information, and without supplements you wouldn’t even be here? Kind of hypocritical aren’t we?
Yes. To some they are. If you can’t afford something it doesn’t make it worthless. Also- can’t you really say you don’t see any value in protein powder? or fish oil?
Sounds like you just aren’t working hard enough to benefit from them, or you just aren’t using them properly. It’s not ours, nor the supplement company’s fault for your failure.